Haber

Kandilli açıkladı: Deprem sonrası 8 metrelik kayma var

Kahramanmaraş İki büyük sarsıntı sonrası fay üzerinde oluşan ofsetler de ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi KandilliGözlemevi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bölgenin 7-8 metre kaydığını tespit ettiklerini belirtti.

Kandilli, Kahramanmaraş depremi için ne diyor?

6 Şubat’ta başlayan fay aktivitesi Kandilli Rasathanesi’ne göre incelendi. prof. Dr. Haluk Özener’in açıklamasına göre, özellikle fayın bulunduğu yerde 300-350 kilometrelik bir alanda depremin etkilerini görmek mümkün.

İlk saha gözlemlerinde fayın geçtiği yerlerde 3 metre kayma meydana geldiği söylendi. Yerde yapılan çalışmalar ve gruplar çoğaldıktan sonra saha incelemelerinde 5 metre atışların olduğu söyleniyor” diye konuştu.

https://shiftdelete.net/-aninda-ve-sonrasinda-hayat-kurtaracak-siteleri

Yabancı bilim adamlarının da en az 5 metre atış tespit ettiğini belirten Özener, merkez üssünde en az 7-8 metrelik bir kayma olduğuna dikkat çekti. İlerleyen süreçte yapılacak çalışmalarla netleşecek ancak 7-8 metreye varan atışlar ve kaymalar gözlemlendi.” söz konusu.

Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü de artçı deprem sayısının henüz azalmadığını belirtti. Günde 500’den fazla artçı sarsıntı olduğunu belirten Özener, geçtiğimiz dönemde artçı sayısında azalma yaşanmadığının altını çizdi.

“Doğu Anadolu Fayı gerçekten sola doğru doğrultu atımlı. Karşıdaki bölge de fayın aslında sola kaydığını düşünün. Onun için bu noktadan yol geçiyor diyelim. fay geçer, 3 metreyi, bazı yerlerde 5 metreyi bulabilir” diye konuştu.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

haberrefahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu